SEDEF

Sedef’in sözlük anlamı ; pek çok deniz kabuğunda bulunan ve sedefçilikte kullanılan sert,beyaz,gökkuşağı renkleri havi parıltılı maddedir.

Sedef birçok yumuşakça kabuğunun iç tabakasıdır.Bu hayvanların örtenek epitelyumunca salgılanır,ince lev hacıklar halinde üst üste birikir.Ana hammeddesi Fosfor ve Calsium (kireç) karışımızdan oluşan sedef denilen deniz kabuklarının bulunduğu yerin deniz suyu terkibi ve tabiat şartlarına göre ya gelişir büyür veya minik kalır lar.Binlerce çeşit deniz kabukları arasında sedef özelliğine haiz olan deniz kabukları diyebileceğimiz türler yedi sekiz civarındadır.Bu sedefli deniz kabukları işlemeye,biçim verilmeye elverişli oldukları için çeşitli yerlerde, bazen de kabukların üzerleri temizlenerek olduğu gibi süs eşyası olarak kullanılır.
Devamı için..

 

BİZ KİMİZ

BİZ KİMİZ

Türk Musikisi enstrumanı olan Klasik Kemençe ve Türk el sanatı olan sedefçiliğe olan ilgimizi ve calışmalarımızı sanat sever dostlarımız ile paylaşmak üzere Sedefhane atölyemizde faaliyetlerimize devam etmekteyiz.
TEZGAHIMIZ
Osmanlı' dan günümüze kaybolmaya yüz tutmus Türk el sanatı olan Sedefçilikte kullanılan eski bezeme malzemelerini Sedefhane atölyemizde vizyonuna uygun şekilde uygulamaktayız.
ESERLERİMİZ
Osmanlı döneminden bugüne rağbet gören Klasik eserleri yaşatmak ve gün ışığına çıkartmak Sedefhane atölyemizde misyonumuz olarak devam etmekteyiz.

Sedefhane Diyarına Katılmak İçin..

Bizimle irtibata geçin, sanatı ustasından dinleyin...