Harçlıklarından biriktirdiği para ile kendine bir yaprak saz ve  bir süre  sonra  Zeynel Abidin Cümbüş mağazasından aldığı gitar icra ettiği ilk sazlar olmuştur.

Aradığı seslerin bunlar olmadığını anladığında ney ile tanışmıştır. Kendisine ait enstrumanı olmadığından bir süre ağabeyinin emaneti olan bu saz ile ilgilenir. Bir süre sonra da kendisine bu sazı iade eder. O dönemlerde ağabeyinin arkadaşı sevgi ve saygı duyduğu Ömer Erdoğdular’ ın oluşturduğu grupla Milliyetçiler Derneği lokallerinde musiki meşklerine katılır. Muhtelif alanlarda ve Musiki derneklerinde bulunarak musikiye olan ilgisi artarak devam eder. Daha sonraları yine ağabeyinin ilgilendiği saz olan klasik kemençe ile tanışarak, gerek icra, gerekse yapımı ile ilgili faaliyetlerine 1975’li yıllarda başlar. Bu saz’a başlayan tutku ile amatörce çalışmalarını hızlandırır. İlk işlemeli kemençeyi Ustası Nersen Semercioğlu’nun desteği ile yapar. Halen çalışmalarını  SEDEFHANE Atölyesinde sürdüren sanatçı, iki evlat babasıdır. Şahsının sanata amatörce başladığı gibi oğlu Serhat Hilmi Baydar’ da bu sanata gönül verenler arasına katılmıştır. Kızı Dilek Seray Baydar’ da ağabeyi gibi, bebek iken evlerinde babasından dinlediği klasik kemençe ‘ den çıkan Ninni nağmelerinin etkisiyle, kendisi de bu saza ilgi duyarak ailece tutkuya dönüşen bir yola girmiştir.

 

BİZ KİMİZ

BİZ KİMİZ

Türk Musikisi enstrumanı olan Klasik Kemençe ve Türk el sanatı olan sedefçiliğe olan ilgimizi ve calışmalarımızı sanat sever dostlarımız ile paylaşmak üzere Sedefhane atölyemizde faaliyetlerimize devam etmekteyiz.
TEZGAHIMIZ
Osmanlı' dan günümüze kaybolmaya yüz tutmus Türk el sanatı olan Sedefçilikte kullanılan eski bezeme malzemelerini Sedefhane atölyemizde vizyonuna uygun şekilde uygulamaktayız.
ESERLERİMİZ
Osmanlı döneminden bugüne rağbet gören Klasik eserleri yaşatmak ve gün ışığına çıkartmak Sedefhane atölyemizde misyonumuz olarak devam etmekteyiz.

Sedefhane Diyarına Katılmak İçin..

Bizimle irtibata geçin, sanatı ustasından dinleyin...